Hawks News · Winter Sports: 2018-19 Athletic Accomplishments


On Wednesday, March 6, the Winter Sports Athletic Awards Ceremony was held. The following accomplishments of the Hanover winter sports teams and athletes were recognized. Congratulations to the players, coaches, volunteers, and parents!

2019 Hanover High School Winter Athletic Accomplishments

Individual State Champions

Rachel Crytser – 1600M                                 Makenzie Joiner – 500M

1st Team All-Region:

DJ Sims – Boys Basketball

2nd Team All-Region:

Julia Mardigian – Girls Basketball                  Will Fahed – Boys Basketball

Honorable Mention:

Madison Miller – Girls Basketball                  Cole Wallace – Boys Basketball

Individual Regional Champions

           Joey Badalamenti – Pole Vault                      Cole Myers – 1000M

Kayvon Bagby  – 55 Hurdles                           Sidney Chesley – 4×400 Relay

Rachel Crytser – 1600M                                  Olivia Dumville – 4×400 Relay

Jordan Harvey – 4×400 Relay                       Makenzie Joiner – 300M, 500M,  & 4×400 R

            Luke Daley – 200 Freestyle                            Caroline Blaser – 400 Free Relay

Delaney Childs- 400 Free Relay                     Natalie Culley – 400 Free Relay

Claire Grant – 400 Free Relay                        Josh Epperly – (Wrestling)

 

County Champions

Hanover Wrestling Team

Placed top 6 in Individual Sports (Region and State):

Gymnastics – 

Kaylee Gagnon            – 5th on Vault at Districts

Madison Klump           – 2nd on Bars and 3rd All around at District, 6th on Bars at Regionals

Morgan Lacy               – 5th on Bars at Districts

Sophie Vota                 – 5th on Beam and 4th All Around at Districts

Elva Wilson                 – 4th on Floor at Districts

Boys Indoor Track –

Joey Badalamenti                   – 2nd in Pole Vault at States

Joel Bowers                 – 2nd in 4×400 Relay & 6th in 300 at Regionals, 5th in 4×400 Relay & 5th in 500 at States

Troy Charania             – 3rd in 4×800 Relay at Regionals

Tristin Lemens            – 3rd in 4×800 Relay at Regionals

Khaliq McQueen         – 3rd in 4×800 Relay at Regionals

Cole Myers                  – 2nd in 4×400 Relay & 3rd in 4×800 Relay at Regionals – 5th in 4×400 Relay at States

Khalil Reid                   – 2nd in 4×400 at Regionals 5th in 4×400 Relay at States

Eddie Robinson           – 2nd in 4×400 Relay at Regionals     5th in 4×400 Relay at States

 

Girls Indoor Track –

Kayvon Bagby              – 3rd in 4×200 Relay at Regionals       – 3rd in 55 Hurdles at States

Sidney Chesley              – 2nd in 4×400 Relay at States

Morgan Crocker         -3rd in 4×200 Relay at Regionals

Rachel Crytser            – 2nd in 3200 at Regionals  -5th in 1000M at States

Olivia Dumville           – 3rd in 4×200 Relay at Regionals 2nd in 4×400 Relay at States

Jordan Harvey             – 3rd in 4×200 Relay & 5th in Triple Jump at Regionals 2nd in 4×400 Relay at States

Makenzie Joiner          – 2nd in 4×400 at States

Lauren McAuley          – 5th in 3200 at Regionals

Sophie Vota                 – 3rd in Pole Vaults at Regionals

 

Boys Swimming –

 Charles Adams            – 6th in 100 Fly at Regionals

Henry Atkinson            – 5th in 200 Free Relay at Regionals

Luke Daley                  – 2nd in 100 Back, 2nd in 400 Free Relay, 4th in 200 Medley Relay at Regionals 5th in 100 Back at States

Alex DeStephanis        – 4th in 200 Medley Relay at Regionals

Jacob Eisele                 – 2nd in 400 Free Relay, 5th in 200 Free Relay, 5th in 200 Free, & 4th in 500 Free at Regions

Jack Hufner                 2nd in 400 Free Relay, 3rd in 100 Free, 4th in 200 Medley Relay at Regionals

Daniel Richardson       -5th 200 Free Relay at Regionals

Ben Schoenwiesner     – 2nd in 400 Free Relay, 4th in 200 Medley, & 5th in 200 Free Relay at Regionals

Girls Swimming –

Caroline Blaser           – 5th in 200 Free Relay at Regionals

Delaney Childs            – 2nd in 500 Free, 4th in 200 Free, & 5th in 200 Free Relay at Regionals

Natalie Culley             – 5th in 200 Free Relay, 5th in 50 Free, & 6th in 100 Free at Regionals

Abegale Gammon       – 5th in 200 Free Relay & 6th in 200 Medley Relay at Regionals

Claire Grant                – 6th in 200 Individual Medley Relay

Wrestling –

Josh Epperly                 -5th at States

Will Gaugler                – 4th at Regionals

Aden Halsey                – 3rd at Regionals

Tristan Halsey             – 2nd at Regionals -6th at States

Jeremiah Hunsaker     – 4th at Regionals

Elijah Hunter               – 2nd at Regionals

Simon Siler                  – 4th at Regionals

Jordan Smith               – 3rd at Regionals

Tanner Casares           -6th at Regionals