2019-2020 Club/Activity Sponsors and Coaches

Club and Activity Sponsors

Student Activities 2019-2020

 

Club/Activity Sponsors
7th Up Libby Brown
Academic/ Battle of the Brains Team Jana Leonard / Della Childress
All-Star Basketball Kori Hughes / Mike Rohr
Art Guild/National Art Honor Society Courtney Lebow
Beta Club Robin Malone / Bill Wheaton / Maria Velez-Hasley
Chess Club Aaron Bradley
Color Guard Jennie Miller
Debate Team Whitney Harpold / Caroline Bare
Distributive Education Clubs of America (DECA) Richard Totten / Jeff Fogg
Drama Club / International Thespian Society Debra Clinton
Environmental Science Club Meredith Meadows
Fellowship of Christian Athletes (FCA) Sarah Johnson
Film Club Dan Hefko
Forensics Team Caroline Bare / Whitney Harpold
French Club & NFHS Kara Bleecher
Freshman Class Kristi Harris
Future Farmers of America (FFA) Ron England
German Club/Honor Society Tracy Hughes
Hawk Ambassadors Samantha Ratchford / Jennifer Hall
Hawks Connection Jon Greene/ Jane Coles/       Marie Hancock
Health Occupation Students of America  

Chris Thomas/Amy Bossieux

HOSA Sandra Bailey/Julie Falge/Kristi Harris / Chris Thomas
Human Rights/Environmental Club Jennifer Jefcoats
Junior Class Jenn Wayne / Allison League / Emily Fleisher
Junior Classical League (Latin Club)/Latin Honor Society Lauren Gaudino
Key Club Kamiel Ricks / Teresa Brown
Math Team
Model United Nations Marc Rutman
National Honor Society (NHS) Sarah Johnson / Melissa McLamb
National Spanish Honor Society Adam Long
Newspaper Melissa McLamb
Photography Club Debbie Campbell
Psychology Club Bill Wheaton
Robotics Team #1522 Matt Ference
Senior Class Carrie Kovacik / Khushbu Patel
S.O.S.(Serving Our Servicemen) Jennifer Wayne
S.O.D.A. Kari Phlegar, Darren Thornton
Sophomore Class Mona Marshall / Janice Massey
Spanish Club Silvia Snead / Kim Moreno
Student Council Association Erin MacPherson / Justin Godard
Tri-M Honor Society Kate McConchie
Unified Champions (Track & Field) Kori Hughes
Yearbook Devin Ryan
Young Democrats Bonnijean Boggess
Young Republicans Brian Letourneau
Flags/Drill Team Richard Huggins/Jennie Miller
Activities Schedule Bob Bollander
Band Kate McConchie
Behind the Wheel Leslie Simmons
Chorus Carol Ann Dickerson
Dual Enrollment Samantha Ratchford
Emerging Leaders Justin Godard
Gifted and Talented Justin Godard
Character Education Program Phil Gross / Darren Thornton
International Baccalaureate Jessica Orth
Marching Band Kate McConchie
Orchestra Lucretia Davis

 

Athletics 2019-20

 

Baseball Tyler Kane
Basketball (Boys) Darren Thornton
Basketball (Girls) Mike Rohr
Sideline Cheer Virginia Baldwin
Competition Cheer Virginia Baldwin
Cross Country Richard Firth

Andrew Stoddard

Field Hockey Noelle Najjar
Football David Butler
Golf Phil Hein
Gymnastics Katelynne Gillis
Indoor Track Richard Firth
Lacrosse (Boys) Sean Hamon
Lacrosse (Girls) Matt Ellinghaus
Outdoor Track Richard Firth
Soccer (Boys) Laurent Body
Soccer (Girls) Manny Tavares
Softball Mike Rohr
Swim George Massey
Tennis (Boys) Bill Wheaton
Tennis (Girls) Lyndsey Hein
Volleyball (Boys) Hilary Cassil
Volleyball (Girls) Greg Knight
Wrestling Jason Smith